دو شکل رابطه گردشگري و فضاي مجازي

مقالات

رابطه گردشگري و فضا مجازي مي‌تواند اشکال گوناگوني به خود بگيرد. اين دو مقوله مي‌توانند به اشکال مختلف با يکديگر مرتبط شوند. گردشگري الکترونيک و گردشگري مجازي دو شکلي هستند که در پژوهش‌ها از آنها نام برده مي‌شود.

 گردشگري الکترونيک و استفاده از تکنولوژي‌هاي ارتباطي

گردشگري الکترونيک به تجارت الکترونيک در زمينه سفر و گردشگري اشاره مي‌کند و عبارت است از به‌کارگيري فناوري نوين براي ارائه سرويس‌هاي موردنياز گردشگران. با استفاده از فناوري اطلاعات، خدمات موردنياز گردشگري آسان‌تر، با کيفيتي بالاتر و با هزينه‌اي کمتر و کارآيي مناسب ارائه مي‌شود و جست‌وجو، ارائه، مقايسه گزينه‌هاي مختلف و انتخاب بهينه محصولات گردشگري از اين طريق انجام مي‌گيرد. محققان، گردشگري الکترونيک را استفاده از تکنولوژي‌هاي ارتباطي و اطلاعاتي در صنعت گردشگري تعريف مي‌کنند؛ به‌گونه‌اي که درگير خريد و فروش محصولات و خدمات گردشگري الکترونيک شامل کانال‌هاي الکترونيکي نظير اينترنت، تلويزيون‌هاي کابلي و… است.

تبليغات و اطلاع رساني در گردشگري الکترونيک

گردشگري الکترونيک شامل همه کاربري‌هاي اينترانت، اکسترانت و اينترنت و همچنين همه موضوعات بازاريابي و مديريت راهبردي استفاده از تکنولوژي است. اين نوع گردشگري جنبه تبليغاتي و آگاهي‌دهي دارد و از طريق سايت‌هاي ويژه، با مخاطب ارتباط برقرار مي‌کند و در واقع صرفا، يک آژانس مجازي است. در اين آژانس‌ها، خدمات موردنياز گردشگران با استفاده از فناوري اطلاعات، به شکلي ساده‌تر، با کيفيتي بالاتر و هزينه‌اي کمتر ارائه مي‌شود. هستي‌شناسي گردشگري الکترونيکي، شيوه نگرش به دنياي گردشگري را فراهم مي‌کند و مفاهيم و تکنولوژي‌هاي مربوط به گردشگري الکترونيکي را سامان مي‌بخشد. اين هستي‌شناسي، رسيدن به قابليت همکاري با قسمت‌هاي مختلف را از طريق به‌کارگيري معاني و واژگان مشترک فراهم مي‌کند. اطلاعات حاصل از گردشگري الکترونيک به سوالات زير پاسخ مي‌گويد:

۱- گردشگر چه چيزي را مي‌تواند ببيند و بازديد کند؟

۲- مکان‌ها و موقعيت‌هاي جالب براي بازديد گردشگر کدام است؟

۳- گردشگر بهتر است چه زماني از يک مکان خاص ديدن کند؟

۴- نحوه مديريت بهينه گردشگر براي بازديد از مکان‌ها يا انجام فعاليت چگونه است؟

در اين نوع گردشگري، کاربر مي‌تواند با مراجعه به يک سايت معتبر گردشگري الکترونيک، همه خدمات موردنياز براي سفر خود را دريافت کند و با کيفيت، سرعت و قيمت مناسب به خواسته‌هاي خود دست يابد. به‌دليل اينکه اطلاعات به‌صورت يکپارچه و به شکل بسته‌بندي شده به کاربر، يا همان گردشگر ارائه مي‌شود، هميشه امکان مقايسه انتخاب‌هاي مختلف و بهينه براي وي، با توجه به معيارها و انتظارات او وجود دارد. به‌اين ترتيب، هر گردشگري مي‌تواند برنامه‌اي براي سفر خود انتخاب کند که بيشترين مطلوبيت را براي او دارد و متصديان يا همان آژانس‌هاي گردشگري نيز فرصت ارائه بهتر محصولات، به شکلي دقيق و کاربرپسند را در فضاي گسترده مجازي براي طيف عظيمي از کاربران جهان پيدا مي‌کنند. اطلاع‌رساني شفاف، دقيق و معتبر؛ انجام وظيفه تشريفات اخذ ويزا؛ رزرو هتل‌ها و مراکز تفريحي و سياحتي؛ رزرو و اجاره وسايل نقليه؛ گرفتن بليت هواپيما، اتوبوس و قطار؛ خريد برنامه‌هاي سفر و تورهاي مختلف و… از خدماتي است که در گردشگري الکترونيک ارائه مي‌شود.

تکنيک‌هاي واقعيت مجازي در توسعه گردشگري

استفاده از تکنيک‌هاي واقعيت مجازي در توسعه گردشگري، نگرش جديدي به گردشگري ايجاد کرد و بازديدکننده مجازي را به‌وجود آورد. با به‌وجود آمدن اين امکان، فرد مي‌تواند از مکان‌هاي مختلفي از قبيل موزه، مناظر طبيعي، زيارتگاه‌ها و آثار باستاني دور از دسترس، به‌طور مجازي ديدار کند. محققان، واقعيت مجازي را يکي از تکنولوژي‌هاي پيشرفته اواخر قرن بيستم درنظر مي‌گيرند که همه صنايع، به‌ويژه صنعت گردشگري را تحت‌الشعاع خود قرار داده و با استفاده از تکنولوژي‌هاي متعدد در پي ايجاد محيطي است که مردم بتوانند تجربه و به وسيله تعامل با شبيه‌سازي‌هاي حوادث واقعي، با محيط رابطه برقرار کنند يا تصويري از آن براي خودشان ايجاد کنند و باعث شکل‌گيري اجتماع گردشگري مجازي شوند و در علايق، اهداف مشترک، فعاليت‌ها و خواسته‌هاي خود سهيم شوند و از درک و برطرف کردن نيازهاي يکديگر خشنود و راضي باشند.

جهان‌وطني در گردشگري مجازي

از اين‌رو، واقعيت مجازي توانايي فراهم کردن تجربياتي را دارد که فراتر از توانايي‌هاي عادي هر شخص است و آن، انتقال از دنياي فيزيکي به دنياي تصوير و تصور است. در حقيقت تکنولوژي، واقعيت مجازي، جغرافياي مجازي و مکان‌هاي مجازي و در نتيجه، گردشگري مجازي را به‌وجود مي‌آورد که دربردارنده تجربه واقعيت مجازي است، بنابراين در گردشگري واقعي روايت به‌طور کامل بيان مي‌شود و هدف مسافرت به‌طور کامل تامين مي‌شود. در گردشگري مجازي، فقط نقطه اوج يعني «لذت قرار گرفتن در جايي ناشناخته» و «کشف ناشناخته‌ها» و «به تسخير درآوردن آنها» اهميت دارد و روايت به‌طور ناقص بيان مي‌شود. از طرف ديگر از آنجا که گردشگري مجازي از هر جاي جهان به هر جاي ديگر جهان ممکن است و مرزها مانعي براي حضور ايجاد نمي‌کنند، مي‌توان گفت که اين نوع گردشگري حالت جهان‌وطني دارد و براي انسان مجازي، مانند اين است که در سرزمين خود، از جايي به جايي ديگر مي‌رود. در عين حال از آنجا که در گردشگري مجازي با تصاوير ساخته ديگري مواجه مي‌شويم، نه با تصاوير واقعي که خود تجربه کرده‌ايم، مي‌توان گفت که حاصل آن شناخت ديگري به جاي خود است. اين دومورد نکته‌هايي است که درگردشگري واقعي باحس تعلق به مکان (ومرزهاي جغرافيايي) ونيزشناخت خود علاوه ‌بر شناخت ديگري به چالش کشيده مي‌شود.

منبع:دنياي اقتصاد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *